24 XII 1924r. doszło do spotkania, w wyniku którego, powstał pierwszy kartel żarówkowy. Firmy Osram, Philips oraz General Electric doszły do porozumienia w sprawie podziału rynku żarówek. Umowa ta stanowiła, że żarówki nie mogą pracować ponad 1000 godzin, a producenci, którzy naruszą tę zasadę będą karani grzywnami. Warto zauważyć, że żarówka wynaleziona przez Edisona potrafiła pracować przez 1500 godzin, a stan techniki w 1924r. pozwalał na żywotność w granicach 2500 godzin. Kartel służył w rzeczywistości obniżeniu kosztów produkcji oraz negatywnie przysłużył się standaryzacji rynku żarówek. Producenci umówili się na podział rynku na sfrefy:
- rynek domowy, każdego z producentów
- brytyjskie terytoria zamorskie pod kontrolą Associated Electrical Industries, Osram, Philips, i Tungsram
- wspólne terytorium reszty świata
Kartel ten zmniejszył konkurencje na rynku przez ponad 20 lat i wstrzymał rozwój technologiczny. Nazwa kartelu pochodzi od szwajcarskiej korporacji o nazwie "Compagnie Industrielle Phoebus SA Pour le Développement de l'ECLAIRAGE" pod której przykrywką działał.
Umowa początkowo miała wygasnąć w 1955r. lecz wybuch II Wojny Światowej przyspieszył jej zakończenie. W 1948r. reaktywowano pozostałości Phoebusa.
Historia ta zapoczątkowała zmiany na rynku, dotyczące planowego postarzania produktów, w celu uzyskanie większych wpływów ze sprzedaży nowych. Działania takie do dziś można obserwować na rynku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz